منو

نکات ناب عرفانی و اخلاقی

نکات ناب عرفانی و اخلاقی (13)
هم‌نشین خوب؛

يكى از مواردى كه مى‏تواند در جهت سازندگى نقش اساسى داشته باشد، هم‌نشين خوب است، به‌خصوص طلاب جوان كه مى‏خواهند مبلّغ دين و احكام الهى و معارف اهل‌بيت علیهم‌السلام باشند. انسان بر اثر نشست و برخاست با افراد ناشايست، به مرور زمان، حالات معنوى خود را از دست خواهند داد و نورانيتش به تدريج زایل خواهد شد. خداى‌ناكرده وقتى متوجه مى‏شود كه ديگر دير شده است. لذا بايد از همان ابتدای دوران تحصيل، افرادى را كه در درس و بحث و تديّن معروف هستند را مورد مشورت خود قرار دهد. اگر خود شخص اهل تشخيص نيست، از بزرگان كمك بطلبد و سعى كند با هم‏سن خود بحث و رفت و آمد داشته باشد.

 

انسان به دوستانى نياز دارد كه بتواند علاوه بر آن‌كه مورد مشورت قرار مى‏دهد، از آنان استفاده علمى نمايد و اوقات فراغت خود را با آنان بگذراند.

بايد دقت كند كه خداى ناكرده وقت به چيزهاى بيهوده مصرف نشود و از كارهايى كه قلب انسان را سياه مى‏كند، بپرهيزد.

متانت و تفکر؛

زياد خنديدن، حكم نمك زياد در غذا را دارد؛ طلبه بايد با متانت حرف‌هاى سنجيده بزند و هر آن‌چه كه به ذهنش مى‏آيد، به بيرون پرتاب نكند، بلكه بايد قبل از آن تفكر كند، صلاح كلام را بسنجد، آن‌گاه به زبان بياورد.

 

اگر در جوانى مراقب كردار و اعمال باشد و تقواى الهى را پيشه كند، سعادت او تضمين است.

عمل به تکالیف الهی؛

انسان ابتدا بايد نسبت به واجبات خود اهميت خاصى بدهد وظايف خود را به نحو احسن ادا كند و در انجام آن‌ها سهل‌انگارى نكند؛ و اين، اولين گام جهت كسب معنويت و توفيق است.

عمل به تكاليف الهى و سيره اهل‌بيت علیهم‌السلام را سرمنشأ كارهاى خود قرار دهيد و وظايف شرعى خود را از فضلاى متدين ياد بگيريد. از معنويت غافل نباشيد كه سعادت شما به آن پيوسته است. دوران جوانى فرصت بسيار خوبى است، سعى كنيد به بطالت نگذرد كه پشيمانى به‌بار مى‏آورد. انسان بر طبق انتخاب حرفه، بايد با هدف خاص همراه با مراعات مسایل شرعى، انجام تكاليف الهى، توكل و توسل به اهل‌بيت علیهم‌السلام با جديت كار خود را دنبال كند. همواره ياد خداوند متعال و قيامت را در دل خود زنده بداريد و از معاشرت با اشخاص و انجام كارهايى كه دل را سياه كرده و مانع از كسب توفيق مى‏شوند، بپرهيزيد؛ و از مجالس معصيت اجتناب كرده و عمر خود را كه گران‌بهاترين سرمايه شماست، تباه نكنيد.

شيطان همواره در كمين است؛ لذا همواره از خدا كمك بخواهيد و دائماً بگويید: «الهى لا تكلنى الى نفسى طرفة عين ابداً»؛ اگر بتوانيد هنگامى كه شيطان به سراغ شما آمد، وضو ساخته و شروع به نماز خواندن نماييد، بسيار مؤثر است. در آن، بركاتى است كه شما را در جهت خلاصى از اين مشكل كمك خواهد كرد.دنيا، دار بلا و امتحان است. گرفتارى دنيا خلاصى ندارد، وليكن به بركت و عنايت اهل‌بيت علیهم‌السلام، (گرفتاری دنیا) زودگذر است.

عمل در دنيا، ميزان در آخرت است، پس عمل خود را خالصانه و براى رضايت خدا انجام دهيد تا در‏هاى رحمت بر شما باز شود.

دورى از ظلم به ديگران؛

انسان بايد از كارهايى كه ظلم بر ديگران است بپرهيزد، اين عمل در توفيقات و نيل انسان به كمال نقش اساسى دارد. خداوند درهاى رحمت را بر انسانى كه به ديگران ظلم مى‏كند مى‏بندد، و توفيق را از او مى‏گيرد. ظلم، مراتبى دارد كه گاهى با القای شيطان، به نظر شخص مى‏آيد كه اين گناهى نيست و اثرى نمى‏گذارد! حال آن‌كه همان كار اثر وضعى دارد و انسان را به فنا مى‏كشد. اگر شخص بخواهد كسب توفيق كند، بايد مواردى كه احساس مى‏كند ظلم در حق ديگرى است، ترك كند و در يك كلام، كارى به كسى نداشته باشد و سعى كند خود را بسازد.

همت در تحصیل علم و تقوی؛

اگر طلبه مى‏خواهد در تحصيل موفق شود، بايد ابتدا تمام همّش درس باشد و در كنار آن، از تقواى الهى غافل نباشد. طلبه اول بايد خوب درس بخواند تا بتواند مؤثر باشد. سكان هدايت جامعه به دست طلاب است، اگر در فراگيرى علوم كوتاهى كنند، علاوه بر آن‌كه مسئول خواهند بود، نمى‏توانند خدمات دينى مؤثر داشته باشد. خوب درس‌خواندن و مطلب را خوب‌گرفتن و تقوى را در كنار درس كسب‌كردن، نورى است به سوى سعادت دنيا و آخرت. خداوند روز به روز به توفيق بنده‏اى كه مطيع مى‏باشد و هدفش خدمت است و مجدّ در تحصيل و تهذيب است، مى‏افزايد. رمز موفقيت يك انسان، استفاده از فرصت‏هاست.

 

يك جوان به‌خصوص طلبه، اگر بخواهد در آينده موفق شود، بايد از تمام لحظاتى كه برايش پيش مى‏آيد، استفاده كامل نمايد. فاغتنموا‌الفرص فانها تمرّ مرالسحاب.

ارتباط معنوى؛

اگر شخص بخواهد در كار خود مؤفق باشد، ابتدا بايد بر كيفيت تكاليف شرعى خود بيفزايد و آنگاه از دعا و ذكر غافل نشود. سعى كند ادعيه معروف را زمزمه كند و از اذكار صلوات و استغفار باز نماند. بعضى از اعمال جهت ارتباط معنوى، مثل نماز شب بايد به تدريج انجام گيرد كه زود خسته نشود و انجام عبادات مستحبى بايد همراه با شادابى باشد. انسان اگر از كم و به تدريج شروع كرد، بر عمل استمرار پيدا خواهد كرد.

لكن عجله در انجام اعمال مستحبى و كثرت آن، ممكن است بعضى را خسته كند و چه‌بسا انسان ديگر توفيق آن عمل را نيابد و كلاً حوصله آن عمل از او سلب شود. هر جوانى اگر اعمال مستحبى را به تدريج انجام دهد بر آن عادت خواهد كرد و نورانيت خاصى كسب خواهد نمود.

براى استفاده از مطالب اخلاقى مى‏توانيد به معراج‌السعادة ملااحمد نراقی، جامع‌السعادات ملامهدی نراقی، اخلاق ناصری خواجه نصیرالدین طوسی، طهارةالأعراق ابن‌مسکویه، محجة‌البیضاء فیض کاشانی و آداب‌المتعلمین خواجه نصیرالدین طوسی رحمةالله‌علیهم مراجعه کنید.

برای استفاده از كتب معتبره دعا نیز می‌توانید به «مهج‌الدعوات»، «مصباح‌الزائر»، «اقبال‌الأعمال» سيدبن طاووس، «مصباح‌المتهجد» شيخ طوسى، «المصباح والبلدالأمين» كفعمى، «زادالمعاد» مجلسى و «مفاتيح‌الجنان» شيخ عباس قمى رحمةالله‌علیهم و به طور كلى به كتبى مراجعه كنيد كه هدف مؤلف، تقويت ايمان در قلوب مؤمنين باشد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد