در فطرت انسان، بعداز عشق به خدا وانبياء، عشق به ديگر موجودات زميني نيز وجود دارد و زيباترين جلوه هاي اين عشق از كانون گرم خانواده شروع مي شود. آنجا كه زن ومردي با هم پيوند زناشويي مي بندند تا دركنار هم، با عشق و عطوفت بنيادي سالم براي تربيت فرزندان سالم بنا نهند، در اينجا جزئي از فطرت انساني يعني غريزه جنسي به تكامل مي رسد تا در قالبي مطمئن و سالم، اين نياز رفع شده و مبناي آرامش گرد د و راه رسيدن به انسانيت متعالي خويش را هموار سازد.
تمايلات جنسي انسان دروني ترين احساسات و عميق ترين آرزوهاي قلبي انسانها در معنا بخشيدن به يك ارتباط است و اين تمايلات در هر زمان و مكاني از تولد تا مرگ وجود دارد. هرگونه اختلالي كه اين رابطه را مختل كند و در نتيجه باعث عدم رضايت از رابطه جنسي گردد مي تواند نارسايي كنشي جنسي را به همراه داشته باشد. اختلال جنسي در زنان و مردان مي تواند هريك از جنبه هاي جنسي را كه شامل علاقه يا تمايل، تهييج و ارگاسم مي باشد، تحت تأثير قرار دهد.
آمار نشان مي دهد كه حدود 50 درصد از زوجين در مراحلي از زندگي زناشويي خود، اختلال جنسي را تجربه كرده اند ولي تعداد كمي از آنها تحت درمان و مشاوره قرار گرفته اند. با ارائه آموزش، مشاوره و اطلاعات مورد نياز در زمينه فيزيولوژي پاسخ هاي جنسي انسان، به تدريج مشكلات موجود از بين رفته و ناآگاهي جاي خود را به آگاهي كامل داده و اين آگاهي ها بسياري از زوج ها را قادر مي سازد تا قدمهاي مؤثري در مواجهه با مشكلات جنسي و حتي اختلافات زناشئويي خود بردارند.
متأسفانه رسيدن به اين آگاهي هاي لازم در شرايط خاص جامعه حكم «تابو» را پيدا كرده است و اين خود باعث شده كه اختلالات و اختلافات به جاهاي عميق تر منجر شده، گاهي حتي منجر به فاجعه خانوادگي يعني جدايي بينجامد. از آنجا كه هدف مشاوره و روانشناسي شناساندن راههاي صحيح آموزش و درمان و ارجـــاع به مــراكز تخصــصي است، لازم اســت كه شمـــه اي كوتاه از مشكلات به آن اشاره شده تا بتوان گامي مثبت در آگاهي مردم برداشت.
اختلالات كنشي جنسي براساس آخرين سيستم هاي طبقه بندي علمي بر اساس مراحل چرخة واكنش جنسي مورد بررسي قرار گرفته است كه عبارتند از: ميل جنسي Desire ، تحريك Excitement ، ارگاسم Orgasm، و فرونشيني يا Resolution مي باشد.
بر اساس اين مراحل چرخه واكنش جنسي، اختلالات جنسي به اين شرح طبقه بندي و توضيح داده مي شود:
اختلال ميل جنسي : اولين فاز چرخه پاسخ جنسي، فاز تمايل يا علاقه داشتن سكس مي باشد. شايع ترين نوع اختلال، كاهش ميل جنسي است كه حتي شامل تخيلات جنسي هم مي شود. مسايل تشكيل دهنده اختلال شامل سن، فرهنگ، عوامل بيولوژي و هورمون مي شود ولي عوامل روان شناختي نقش زيادي دارد و حدود يك سوم از زنان و يك ششم از مردان از اين اختلال رنج مي برند.
نوع ديگر شايع اختلال ميل جنسي، اختلال انزجار جنسي aversion مي باشد كه نه تنها علاقه ندارند بلكه تنفر و ترس زيادي داشته، تاحدي كه از ارتباط جنسي به هر شكلي اجتناب مي كنند و ريشه روان شناختي دارد.
اختلال تحريك جنسي: در خلال تحريك كه مرحله دوم چرخه پاسخ جنسي است، اختلال در اين فاز در دو شكل مردان و زنان بروز مي كند. اختلال تحريك جنسي زنان Female شايع ترين مي باشد و حدود يك پنجم زنان در طول زندگي زناشويي خود گزارش مي كنند و علت بيولوژي هم ذكر مي شود ولي عمده ترين علت اختلال شامل استرس هاي هيجاني، تروماهاي جنسي و فقدان علاقه به شريك مي باشد.
در مردان عمده ترين نوع، اختلال نعوظي است. بيشترين اختلال نعوظي مردان دلايل چندگانه دارد، علت هاي طبي مي تواند داشته باشد شامل ديابت- MS – اختلال كليه و مصرف مواد؛ دلايل روانشناختي زيادي هم وجود دارد كه شامل اضطراب، استرس، افسردگي، خجالت، تجارب جنسي و خشم حل نشده به يك تحريك جنسي مي باشد. در مجموع اضطراب نقش اساسي دارد.
اختلالات ارگاسم: سومين مرحله از چرخه پاسخ جنسي، ارگاسم چه در زن و چه در مرد مي باشد و همراه با حالت خوشايند در هردو مي باشد. اختلال ارگاسم در زنان، هنگامي است كه زن در رسيدن به ارگاسم مشكل داشته باشد. در حدود يك چهارم از زنان اين اختلال به شكلي گزارش شده است زمينه ساز اصلي مي تواند اضطراب باشد. اختلال ارگاسم در مردان: هنگامي است كه مرد به ارگاسم نمي رسد و علت آن مي تواند ناشي از روابط دوطرفه و همينطور ناشي از مصرف دارو باشد. انزال زودرس: كه حدود يك سوم از مردان آنرا گزارش كرده اند در اين طبقه بندي قرار مي گيرند و درحالي است كه مرد قبل يا در حين دخول و يا بلافاصله به ارگاسم مي رسد و بطور سنتي علت روان شناختي براي آن مطرح است ولي اخيراً علت بيولوژيكي پيشنهاد شده است.
اختلال جنسي دردناك: شامل ديس پارونيا و واژينيسموس مي باشد. ديس پارونيا اختلال دردناك در زن و مرد مي باشد كه در 14 درصد زنان و 3 درصد مردان گزارش مي شود. علاوه بر علت ارولوژي مي تواند علت روانشناختي پاسخ به تروماي جنسي باشد. واژينيسموس خاص زنها است و همراه با درد شديد به هنگام آميزش مي باشد. شايع ترين اختلال جنسي دردناك ترس جنسي يا به عبارتي ازدواجهاي به وصال نرسيده است و شامل زوجهاي بسياري مي باشد كه به روش هاي مختلف از جمله جراحي متوسل مي شوند ولي به ندرت با روش فيزيكي به درمان پاسخ مي دهند و درمان شناختي- رفتاري بر اساس تجارب باليني مي تواند نتايج بسيار اميدواركننده داشته باشد.
 درمان جنسي Sex therapy : درمان جنسي، رويكرد تثبيت شده اي در كمك به زوج هايي است كه داراي اختلال جنسي هستند. اين درمان آميزه اي از راهبردهاي درماني رفتاري، مشاوره اي و آموزشي است و هر سه جزء در درمان مهم هستند. مشاوره، معمولاً وقتي كه زوج ها در انجام امورجنسي دچار مشكل مي شوند، ضرورت پيدا مي كند. مشاوره شناختي، مي تواند در كمك به زوج هايي كه مشكلات اساسي دارند مؤثر واقع شود. اين كمك ها مي تواند بعنوان مقدمه اي بر درمان جنسي صورت پذيرد و يا در حين درمان و در پيشرفت كار انجام پذيرد. درمان جنسي مي تواند مؤثر و شوق برانگيز باشد و تا انتهاي درمان تقريباً دوسوم از زوج ها مي توانند از اين طريق به نتايج مهمي دست يابند .
 
منبع:www.parsehclinic.com
 

 

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group