نژاد پرستي

نژاد پرستي در آيين زرتشت

در رابطه با آیین زرتشت ابهامات و اشكالات متعددى وجود دارد. برخى از این اشكالات جنبه تاریخى دارند، برخى كلامى و اعتقادى ‏اند، بعضى مربوط به وثاقت كتاب آسمانى و اشكالاتى نیز راجع به حوزه‏ هاى اخلاقى و رفتارى و یا نظام اجتماعى و خانوادگى آن مربوط مى ‏شود.

اكنون در این مجال درباره نژاد پرستی و ملیت گرایی بحث می كنیم:

نژاد پرستى و ملیت گرایى یكى از عوامل منفى راه یافته در آیین زرتشت به ویژه از دوره ساسانى است. این مسأله به آیین یاد شده ویژگى‏ هاى تاریخى و احكام خاصى بخشیده است از جمله:

الف: اگرچه احتمالاً دعوت زرتشت فراگیر بوده ولى براساس شواهد تاریخى پیروان آن همه آریایى بوده و از نژادهاى دیگر چندان كسى به این آیین در نیامده است.[۱]

ب: ملیت گرایى و ناسیونالیسم در «فرّ ایزدى» به خوبى آشكار است.

فرّ یا خوارنه فروغى است ایزدى، به دل هر كه بتابد برترى یابد، پادشاه شود، پیروز گردد یا در كمالات نفسانى و روحانى آراسته شود و پیامبر گردد.

دو نوع فر در اوستا آمده:

 Airayane yareno(یئریانم خوارنه)

و Kavaenem xareno(فركیانى)

كه دومى تا ظهور سوشیانت همیشه با ایرانیان خواهد بود.[۲]

ج: نژادگرایى و نظام طبقاتى سبب تجویز و گسترش ازدواج با محارم شده است.

«كرتیر» از بنیانگذاران زرتشتى ساسانى نوشته است: «بسیار ازدواج‏ها میان محرمان برقرار نمودم».[۳] این مسأله همواره موجب خرده‏ گیرى بر آیین زرتشت گردیده است.

د: بى‏ ارزش انگارى جان غیرزرتشتیان؛

در تفكر زرتشتى انسان‏ها به دو دسته : مزداپرستان (زرتشتیان) و دیوپرستان (نازرتشتیان) تقسیم مى ‏شوند. در این آیین اگر پزشكى در پى آموزش جراحى است باید تمرین خود را بر دیوپرستان آغاز كند. اگر سه دیوپرست به دست او مرد، دیگر نباید بر مزداپرستان پزشكى كند.[۴]

ه: انحصارگرایى:

یكى از ویژگى‏ هاى نظام اجتماعى زرتشتى سامانى انحصارگرایى در قدرت، ثروت و دانش در طبقات فرادست است. آموزش در انحصار موبدان و كاهنان بوده و طبقات فرودست به كلى از آموختن دانش محروم بودند تا آن جا كه گفته‏ اند:

«موبد را باید لغت پهلوى غیر را نیاموزد چه یزدان به زرتشت گفته است كه این علم را به فرزندان خود تعلیم كن».[۵]

................................................................................................................................

پی نوشت:

۱) زرتشت و آموزش‏هاى او، ص ۷.
۲) بنگرید :
الف. مرضیه شنكایى، بررسى تطبیقى اسماى الهى، ص ۲۷۹، تهران، سروش، چاپ اول، ۱۳۸۱.
ب. پورداود، یَشت‏ها، ج ۲، ص ۳۱۰.
۳) هاشم رضى، ج ۱، ص ۴۵.
۴) وندیداد، فرگرد هفتم، بند ۳۷ و ۳۸.
۵) دبستان المذاهب، ص ۱۱۱؛ چرا دین؟ چرا اسلام؟ چرا تشیع؟، حمیدرضا شاکرین، نشر معارف.

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group