منو سخنرانی مکتوب

احادیث سکوت

1- امام علی علیه السلام فرمودند: با سکوت بسیار وقارانسان بیشتر می شود.
2- امام علی علیه السلام فرمودند:آنچه نمی دانی مگو بلکه همه ی آنچه را که می دانی نیز مگو، زیرا خداونــد بزرگ براعضای بدنت چیزهایی را واجب کرده که از آنها در روز قیامت بر تو حجّت آورد.
3- درحدیث قدسی وارد شده است :ای آدمیزاد هرگاه دیدی در قلبت قساوت و سختی پدید آمده است و یا بیماری جسمی دچار شده ای و یا آنکه مالت کاستی گرفته و روزیت اندک شده است بدان که در آنچه به تو مربوط نبوده است سخن گفته ای.
4- امام علی علیه السلام فرمودند: در سکوت عالمی که باید بیاموزد خیری نیست چنانچه در تکلم نادان خیری نیست.
5- امام علی علیه السلام فرمودند:خموشی نشانه ی زیرکی ومیوه ی عقل انسانی است.
6- امام علی علیه السلام فرمودند:خموشی زیور علم ودیباچه ی حلم وبردباری است.
7- امام علی علیه السلام فرمودند:دردوران روزگار خود خموش باش تا کارت بزرگ شود.ونیز فرمود:ملازم خموشی باش که کمترین سود آن سلامتی وتندرستی است.
8- امام علی علیه السلام فرمودند:بهترین سکوت وخاموشی آن است که از دیدن لغزشهای مردم باشد.
9- امام علی علیه السلام فرمودند:خموش باش بی آنکه ناتوان از گفتار باشی که براستی خموشی زیور شخص عالم ودانا وپرده ی شخص نادان است.
10- امام صادق علیه السلام فرمودند: خاموشی گنجی پر بار وزینت بخش شخص بردبار و پوشش افـراد نادان می باشد.
11- امام رضا علیه السلام فرمودند:از نشانه های فهم وبرباری دانش وخاموشی است ،براستی که دری است از درهای حکمت وخاموشی دوستی آرد وراهنمای هر خیر وخوبی است.
12- امام صادق علیه السلام فرمودند: حضرت عیسیعلیه السلام فرمودند: بجز ذکر خدا سخن بسیارنگویید زیرا که کسانی که بجز ذکر خدا سخن بسیار می گویند دلهایشان سخت است ونمی دانند.
13- امام صادق علیه السلام فرمودند: در حمکت آل داود است که بر عاقل لازم است که به وضع زمان خود آشنا باشد وسرگرم کار خود باشد وزبانش را حفظ کند.
14- امام صادق علیه السلام فرمودند: بنده ی مومن تا زمانی که خاموش باشد نیکو کار نوشته شود وچون سخن گوید نیکو کار یا بدکردار نوشته شود.
15- امام علی علیه السلام فرمودند: چه بسیار سخنی که پاسخش سکوت است. وفرمود: چه بسیار خموشی که از سخن گفتن رساتر وگویاتر است.وفرمود:خموشی در برابر آدم احمق بهترین پاسخ است.
16 -امام رضا علیه السلام فرمودند:همانا خاموشی دری ازدرهای بهشت است که موجب محبت میگردد ودلیل وراهنمای برخوبی ها است.
17- امام صادقعلیه السلام فرمودند: هرکس بداند سخن وی بیانگر کار اوست سخن کم گوید مگر در کار خیر.

پی نوشت:
1- حکمت 224

2- همان 382

3- نشان بی نشانها ص429
4- نصایح ص6

5- غررالحکم ج1ص652

6- همان
7- همان ص653

8- همان

9- همان ص655
10- وسایل الشیعه ج8ص529

11- خصال ج1ص176

12- کافی ج3ص176
13- همان ص178

14- همان ص179

15- غررالحکم ج1ص529
16- مشکاةالانوار ص443

17- همان ص444

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group