مضرات موسیقی از منظر علم روز و دیدگاه دانشمندان خارجی+دیدگاه علی روشن ضمیر

عامل ضعف اعصاب و خفقان قلبی:
انواع موسیقی و به خصوص آهنگ های حساس آن، تحریکاتی در اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک به وجود آورده و تأثیراتی در روی این دو رشته عصب بجا می گذارد؛ در نتیجه تعادل این اعصاب به هم خورده، ضعف اعصاب پدید می آید؛ ضعف اعصاب هم به نوبه ی خود، امراض دیگری را از قبیل اختلال حواس، پریشانی، جنون، ثقل سامعه، نابینایی، سل و… به وجود می آورد. ضعف اعصاب ریشه ی بیماری های جسمی و روانی است و این ریشه ی مرض را، شنیدنِ زیاد موسیقی به ارمغان می آورد. به علاوه، موسیقی به واسطه ی ایجاد هیجانات روحی و وضع تأثیراتی در مغز، احیاناً به حمله ی قلبی و خفقان منجر شده، باعث سکته و مرگ ناگهاننی می گردد.
اگر به این مطالب باور ندارید، به گفتار دکتر ولف آدلر توجه کنید:
آدلر پروفسور دانشگاه «کلمبیا» می گوید:
«موسیقی یکی از عوامل مهم ضعف اعصاب است».
آدلر ثابت کرد که دلکش ترین نواهای موسیقی، شومترین آثار را روی سلسله ی اعصاب بجا می گذارد و مخصوصاً در فصل گرما و در مناطق گرمسیراثر موسیقی بر اعصاب بیشتر است. دکتر آدلر زیان های بسیار دیگری نیز برای موسیقی یافته و در رساله ی مبسوطی آن را شرح داده است.
کشفیات دکتر نامبرده چنان در امریکا تأثیر کرد که هزاران هزار نفر را پیرو خود کرد؛ به طوری که موسیقی را بر خود حرام نمودند و حتی لایحه ی مفصلی در این زمینه تهیه کرده و به مجلس سنای امریکا تقدیم داشتند و از مجلس درخواست نمودند که از هر گونه کنسرت عمومی جلوگیری نماید.
در اینجا به عاقبت چند نفر از استادان مشهوری از موسیقی دانان جهان توجه کنید:
بهتون در 32 سالگی به کلّی کَر شد و از ضعف اعصاب بالاخره دیوانه شد.
باخ موسیقی دان به اختلال حواس و کوری گرفتار شد.
موزارت و شوپن دو تن از موسیقی دانان نامی دچار ضعف قوا و سل شدند.
شومان و دووراک ضعف اعصاب شدید گرفته و سرانجام دیوانه شدند.
شوبرت، واگتر، مندلسن و دوکونیسی این چهر تن به اختلالات عصبی و پریشانی فکری و کشمکش های روحی مبتلا شدند.
فردریک هندل (موسیقی دان آلمانی)، ماریا آلتا(خواننده ایتالیایی، موریس راول(نوازنده ی فرانسوی)؛ این سه تن مبتلا به نابینایی شدند. و… .
 
2- موسیقی عامل رکود فکر: 
موسیقی در نتیجه ی ضعف اعصاب، فکر را راکد و متوقف می سازد و چون طبیعتاً به تدریج علاقمندان به موسیقی به این کار عادت می کنند، اغلب برای همیشه از ترقّیات فکری محروم می گردند.
روی همین اصل، دانشجویانی که بیشتر با موسیقی سر و کار دارند اغلب در ریاضیات و کارهای فکری عقب افتاده و ضعیف هستند.
 
3- تنبلی و بی ارادگی:
گذشته از رکود فکری، موسیقی یک نوع تخدیری در انسان به وجود آورده، رفته رفته انسان را در کارها سُست و تنبل و بی اراده و لااُبالی می کند؛ تا جایی که گاهی کارهای ضروری از انسان ها فوت می شود و باز بی پروا در برابر موسیقی می نشیند و گوش می دهد و سرمایه ی جوانی و عمر و نیروی کار و فعالیت و ابتکار خود را در پای موسیقی به رایگان از دست می دهد.
آلکسیس کارل دانشمند معروف در کتاب «راه و رسم زندگی» چنین می نویسد: «باید گفت رادیو  نیز مانند سینما و موسیقی کاهلیِ کاملی به کسانی که با آن سر و کار دارند می بخشد».
در جای دیگر می گوید: «رادیو و سینما و ورزش های نامناسب، روحیه ی فرزندان را فلج می کند».
 
4- موسیقی، عامل بُهت و ایجاد توجه غیر طبیعی:
کسی که عادت به استماع موسیقی دارد در آن حال، توجه او به ضروریات هم کمتر می شود زیرا توجه و اندیشه اش تمام در گوش او تمرکز یافته و برای شنیدن موسیقی سراپا گوش شده است. علت برخی از تصادفات اتومبیل ها بی شک همان غرق شدن در موسیقی و مجذوب شدن در برابر نغمه های دل انگیز است.
 
5- موسیقی، وسیله ی انحطاط اخلاق و غافل شدن از ذکر خداوند:
ما اگر به مجالس موسیقی توجه کنیم، و گناهان و آلودگی ها و باده گساری های در آن را به حساب بیاوریم، آن وقت می فهمیم که موسیقی چه سهم بزرگی در وقوع فحشا و منکرات دارد و می فهمیم که چگونه موسیقی با نغمه های ملایم و دلربای خود لطمه های دل خراش و وحشیانه ای به اخلاق و دین و فضیلت می زند.
بالاخره نغمه های موسیقی اجتماع را به فساد و شهوت و انحراف و لاابالی گری می کشاند و به خصوص در روح اطفال آثار عمیق تر و شوم تری می گذارد.
چقدر عشق بازی های شیطانی که در سایه نوای موسیقی جان گرفته و به رسوایی و بی عفّتی و گناه منجر شده است؛ به خصوص که ترانه های غنایی نوعاً آمیخته با مضامین عشقی و مطالبی هوس انگیز و گناه پرور است.
 
////////////////////////////////
 
علی روشن ضمیر:
 
با توجه به علم روز و تائید بسیاری از دانشمندان بزرگ و سرنوشت بسیاری از موسیقی دانان بزرگ از جمله بهتون
 همه موسیقی ها مضر است؛البته نه به یک اندازه ولی همگی مضر هستند.
به ویژه اگر انسان در طول روز از یک حد نرمال بیشتر موسیقی گوش کند و آن را تداوم دهد به مرور زمان کمبود اراده و ضعف منطق و عقلو حتی ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن(ناشی از اختلالات روحی و روانی) را به همراه خواهد داشت.
 ////////////////////////////////
البته این به آن معنا نیست که هر کس طبق شرایط فوق موسیقی گوش کند به همه این گرفتاری ها دچار می شود.
خیر با توجه به اینکه فرد انسان متفاوت است.
در برخی ها ممکن است بیشتر ضعف منطق و عقل را به همراه داشته باشد.
در برخی ها ممکن است ضعف سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد.
در برخی ها ممکن است اختلالات شدید روحی و روانی و دیوانگی را به همراه داشته باشد.
 ////////////////////////////////
نکته بسیار مهم:برخی ها میگویند ما وقتی موسیقی گوش میکنیم آرام میشویم و یا اینکه سرحال میشیم.
جواب:شما در غفلت بزرگی به سر میبرید. اکثرا انسان ها به صورت غریزی نه مشکل روحی دارند و نه هیچ مشکل دیگری.
یک انسان برای اولین بار وقتی با توجه و به صورت ارادی یک موسیقی را گوش میکند و از آن موسیقی لذت میبرد.در آن زمان شخص انسان نه برای رفع مشکلات روحی و یا آرامش بلکه فقط از روی کنجکاوی موسیقی گوش میکند.
یعنی هیچ کس برای اولین بار برای رفع مشکلات روحی و یا آرامش موسیقی گوش نمی کند.
ولی وقتی چندین بار شما به موسیقی گوش دادید؛بدون آن که متوجه بشوید روح و روان شما به موسیقی معتاد می شود و این اعتیاد برای شما مشکلات روحی و روانی را به همراه خواهد داشت.
به همین دلیل وقتی دوباره موسیقی گوش میکنید این مشکلات روحی و روانی برطرف می شود.
دقت کنید که موسیقی ابتدا شما را به خود معتاد می کند و سپس شما مثل هر شخص معتاد دیگری دوباره موسیقی گوش میکنید و فکر میکنید که موسیقی شما را آرام کرده است.
 /////////////////////////////
یک فردی که به مواد مخدر(هروئین) اعتیاد دارد.قبل از آنکه به آن ماده اعتیاد داشته باشد نه مشکل روحی داشته و نه هیچ دیگری.ولی مشکل از آنجا شروع میشود که فرد آن ماده را مصرف میکند و به آن اعتیاد پیدا میکند و از نظر روحی و روانی و جسمی به آن ماده معتاد می شود و چون بدن فرد و روح و روان او به آن ماده وابسته شده برای اینکه دوباره سرحال شود آن ماده مخدر(هروئین) را دوباره مصرف میکند.
و فکر میکند که هروئین باعث شادابی او شده است!!!
خیر شما ابتدا به هروئین معتاد شده اید و امروز با مصرف هروئین فکر میکنید که هروئین برای شما شادابی و سلامتی را به ارمغان اورده است.
 
 
 
 

 

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group