احادیث اهمیت و فضیلت نماز در کلام آیت الله جاودان

نماز؛ وسیله اطفای حریق

پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله فرمود: «مَا مِن صَلاةٍ یحضَر وَقتَها إلّا نَادی مَلَكٌ بَینَ یَدَیِ النّاسِ أیُّها النّاس! قُومُوا إلی نِیرانِكُم الَّتِی أوقَدتُمُوها عَلی ظُهُورِكُم فَاطفَئُوها بِصَلاتِكُم؛ هیچ نمازی نیست مگر این‌كه چون وقت آن فرا می‌رسد فرشته‌ای درپیش روی مردمان ندا می‌كند: ای مردم! برخیزید به سوی آتشی كه بر پشت خود افروخته‌اید تا آن را با نماز خویش خاموش كنید.»

نماز ظهر خرابی کار انسان از صبح تا ظهر را جبران می‌کند. گناهان این فاصله را پاک می‌کند. ما آتش‌هایی را که برای خودمان به پا کرده‌ایم، نمی‌بینیم. نمی‌فهمیم یک دل سوزاندن چه آتشی به پا می‌کند، اما واقعیت این است که اول ضرر گناه به خود ماست. دستی که توی صورت یتیم بخورد، اول ضرر را به ظالم می‌زند و بعد به یتیم. حرفی که پشت سر فردی می‌زنیم تا آبرویش را ببریم، اول خودمان را نابود می‌کند.

چه آتش‌هایی با نماز خاموش می‌شود؟

اگر حق مردم را به باد داده باشم، با نماز پاک نمی‌شود. باید آن را حل کنم و حلالیت بگیرم. فقط اگر گناهی بین من و خدای من هست، نماز می‌تواند آتش آن را خاموش کند.

ترساندن شیطان با نماز

رسول گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله فرمود: «لایَزالُ الشَّیطانُ ذَعِرًا مِنَ المُؤمِنِ ماحافَظَ عَلَی الصَّلواتِ الخَمسِ، فَإِذا ضَیَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ عَلَیهِ فَأَدخَلَهُ فِی العَظائِمِ؛ شیطان همواره از انسان می‌ترسد مادامی که نمازهای پنج‌گانه را مواظبت می‌کند، پس هرگاه آن‌ها را تباه و ضایع کند، او را در گودال‌های سخت و گناهان کبیره می‌کند»
شیطان دائما ما را می‌بیند و حواسش دائما به ما هست، درحالی‌که ما او را نمی‌بینیم و از او غافلیم. پیامبر می‌فرماید اگر حواس‌مان به نمازها باشد، او از ما می‌ترسد، اما اگر غفلت از نماز داشته باشیم، ما را به گناهانی وارد می‌کند که ممکن است نتوانیم جبران کنیم.

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group