منو سخنرانی مکتوب

موضوع: راه های ابراز مودت اهلبیت علیهم السلام

?گزیده سخنرانی حجت_الاسلام_رفیعی

????

?1- مودت اجتماعی
?از روش‌های بسیار مهم در راستای تقرب به اهل‌بیت(ع) و اعلان مودت به ساحت قدسی حضرات معصومین، مودت اجتماعی است.

?رسیدگی به امور شیعیان و پیروان اهل‌بیت(ع) از قبیل کمک به تهیه جهیزیه نوعروسان، رفع مشکلات مالی شیعیان، قبول ضمانت مالی پیروان، رسیدگی به فقرا، ایتام و… از جمله این نوع مودت است.

?امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید کسی را به خاطر بدهکاری و قرض از منزل مسکونی‌اش بیرون نکنید؛ متأسفانه بانک‌ها به‌وفور این کار را انجام می‌دهند و می‌گویند بر اساس قوانین انجام داده‌اند و اگرچه این کار حرام نیست اما ازنظر اخلاق اسلامی کار درستی نیست.

?مودت و محبت نسبت به اهل‌بیت(ع) فقط برگزاری مجالس شادی و عزا نیست، بلکه باید مودت اجتماعی در حق شیعیان داشته باشیم.

?این‌گونه مسائل در سیره حضرات معصومین  فراوان است و مورد تأکید واقع‌ شده است؛ بر اساس فرموده حضرت علی علیه‌السلام یکی از علامات اهل بهشت، بخشنده و کریم بودن انسان است.

?2- مودت مالی
?مودت مالی و اظهار محبت از طریق مال نسبت به اهل‌بیت(ع)، یکی دیگر از راه‌های تقرب و جبران اجر رسالت نبی گرامی اسلام است؛

?کسانیکه که حائز شرایط پرداخت وجوهات شرعیِ از قبیل خمس را دارا هستند باید در زمان غیبت امام معصوم به مجتهد جامع‌الشرایط پرداخت نمایند.

?کمک به ساخت‌وساز عتبات عالیات، پرداخت هزینه مراسمات عزاداری و جشن حضرات معصومین، کمک به هزینه اربعین و… همگی به‌گونه‌ای اعلان مودت مالی است.

?چراکه اولین هزینه ساخت‌وساز حرم امام علی علیه‌السلام توسط امام صادق علیه‌السلام پرداخت شد.

?در زمان حیات ائمه معصومین، همواره پیروان هدایایی را برای تأمین منابع مالی اهل‌بیت(ع) ارسال می‌نمودند و اهل‌بیت(ع) نیز تمام اموال را صرف فعالیت‌های اجتماعی و عام‌المنفعه برای شیعیان می‌کردند.

?3- برپایی مجالس ذکر فضایل ائمه معصومین علیهم السلام
?برپایی مجالس و احیای امر اهل‌بیت(ع) از طریق ذکر فضایل ائمه معصومین یکی دیگر از راه‌های ابراز مودت و محبت نسبت به حضرات معصومین است چراکه این‌گونه مجالس مورد تأکید واقع‌شده و ذکر نام اهل‌بیت(ع) در حقیقت ذکر خداوند است.

?4- زیارت و توسل
?برائت از دشمنان اهل‌بیت(ع) و مودت و محبت از طریق زیارت قبور و توسل به حضرات معصومین از دیگر راه‌های تقرب است که انسان نباید از آن‌ها غافل شود؛ در حقیقت زیارت قبور اهل‌بیت(ع) به‌نوعی سرمایه‌گذاری معنوی است.

?5- ذکر مصائب و اشک ریختن
?مودت و محبت عاطفی از طریق اشک ریختن و ذکر مصائب حضرات معصومین از روش‌های مهم است، چراکه گریه چشم در مصائب اهل‌بیت(ع) به‌نوعی نشان‌دهنده قلب سلیم است.

?باید بدانیم که جمود عین (خشکی چشم) نشانه قساوت قلب است و گریه بر مصائب اهل‌بیت(ع) آرامش و نشاط درونی به دنبال دارد برخلاف گریه بر مسائل دنیوی و مادی که افسردگی در پی دارد.

?حرم حضرت معصومه (س) - 97/11/16

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group