منو سخنرانی مکتوب

رُوِيَ عَن الصّادِقِ عَلَيهِ السَّلامُ قالَ:
اَدَّبَني أبی بِثَلاثٍ؛ قالَ لي: يابُنَيَّ مَن يَصحَب صاحِبَ السُّوءِ لايَسلَم وَ مَن لايُقَيَّد اَلفاظَهُ يَندَمُ وَ مَن يَدخُل مَداخِلَ السُّوءِ يُتَّهَمُ[1]

ترجمه حدیث: امام صادق علیه السلام فرمودند:
پدر بزرگوارم امام محمدباقر عليه السلام مرا به سه چيز ادب کردند و فرمودند:
«اي پسرم! هرکس رفت و آمد و نشست و برخاستش با انسان­هاي بدي باشد که آن افراد روش­هاي بدي دارند، اين را بداند که به سلامت نخواهد رسيد. و کسي که زبان خود را مهار نکند و جلوي سخنان خود را نگيرد، بالاخره پشيمان خواهد شد. و کسي که در مکان­هاي بدنام و جلساتي که اعمال بد و گناه در آنها انجام مي­شود، وارد شود به کاري بد متهم مي­شود.»

شرح حدیث: اوّل: حضرت علیه السلام روابط با انسان­هاي ديگر را مي­فرمايد که مصاحبت، معاشرت و مجالست و رفاقت با افرادي که از بدکارانند، هرچند هم که انسان خوب باشد روي او اثر مي­گذارد و بي­برو برگرد، انسان خراب خواهد شد.
دوّم: مراقبت و مواظبت از زبان است که هر چیزی از آن بيرون نيايد. اولين گام در سير و سلوک الهي در باب مراقبت، مراقبتِ زباني مي­باشد و بداند که بسياري از انسان ها روز قيامت به خاطر مراقبت نکردن از زبان خود وارد جهنم مي­شوند. اثر روابط و رفاقت با انسان­هاي ناسالم و مراقبت نکردن از زبان فقط در قيامت نمي­باشد، بلکه در همين دنيا و در روابط بد، بد مي­شود. اگر زبان مقيّد نباشد، انسان پشيمان مي­شود.
سوّم: اگر انسان به مکان­ها و مجالس و جاهايي برود که در آنجا افراد بدکار و بي سروپا مي­روند و گناه و معصيت، لهو و لعب، غيبت، تهمت، بدگويي، بدزباني و ... انجام بشود، حتّي اگر خود او هم کار بد انجام ندهد، متّهم به آن اعمال مي­شود که باعث پيدايش اين اتهام هم خود او مي­باشد.

[1]بحار الانوار، جلد75، صفحه 261

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group