منو سخنرانی مکتوب

رُوِيَ اَنَّهُ سَئَلَ رَجُلٌ عَنِ الصّادِقِ عَلَيهِ السَّلامُ اَن يُعَلِّمَهُ مايَنالُ بِهِ خَيرَالدُّنيا وَ الاخِرَةِ وَ لايُطَوِّلُ عَلَيهِ فَقالَ عَلَيهِ السَّلامُ: لاتَکذِب[1]
ترجمه حدیث: شخصي خدمت امام صادق عليه­السلام رسيد و از حضرت درخواست کرد که به او کاري بياموزد که به خاطر آن کار، به خير دنيا و آخرت برسد و طولاني هم نباشد.
امام صادق عليه السلام فرمودند: دروغ نگو.

شرح حدیث: در زمان ائمه معصومين علیهم السلام مرسوم بوده است که خدمتشان مي­رسيدند و تحفه­اي مي­گرفتند و مي­رفتند. اين شخص انسان باصفايي است که از حضرت علیه السلام چنين درخواستي مي­کند. دراين روايت خيلي ظرافت است. درخواست انجام کاري را مي­کند ولي حضرت نمي­فرمايند فلان عمل را انجام بده؛ بلکه مي­فرمايند دروغ نگو و بدان که در آن خير دنيا و آخرت است.
در روايتی امام باقر علیه السلام، در بيان زشتي دروغ و مقايسه آن با ديگر پليدي­ها مي­فرمايد: «إنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَ لِلشَّرِ اَقفَالاً وَ جَعَلَ مَفَاتِيحَ تِلکَ الاَقفَالِ الشَّرابَ وَ الکِذبُ شَرٌّ مِنَ الشَّرابِ[2] » خداوند براي بدي­ها قفل­هايي قرار داد که کليد آن همانا شراب است و دروغ از شراب بدتر است.
مبداء بسياري از فسادها و شرور، چه فردي و چه اجتماعي دروغ است. منشاء تمامي اديان فاسده و منحرفه دروغ است. بعضي براي برطرف شدن مشکلات و يا برآورده شدن حاجات و يا رسيدن به مقامي معنوي چهل روز اعمالي را انجام مي­دهند و از انجام بعضي کارها خودداري مي­کنند. انسان بداند اگر چهل روز دروغ نگويد، کارش درست مي شود و هر گره­اي که دارد باز مي­شود، چون بزرگ­ترين گره و بدترين شرور دروغ است؛ زيرا دروغ توفيق انجام بسياري از اعمال خوب را از انسان مي­گيرد و پرهيز از آن، توفيق اعمال صالح را به انسان مي­دهد. اگر انسان­ها صادق بودند، ديگر خيانت، غلّ و غشّ، نفاق، تکبّر، تهمت و ريا وجود نداشت.

[1] بحار الانوار، جلد 75، صفحه 241
[2]اصول کافي، جلد2، صفحه 338

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group