منو سخنرانی مکتوب

رُوِيَ عَن عَلِيِّ اَميرِالمُومِنين عَلَيهِ السَّلامُ قالَ:
اَفضَلُ المُؤمِنينَ ايماناً مَن کانَ للهِ اَخذُهُ وَ عَطاهُ وَ سَخَطُهُ وَ رِضَاهُ[1]

ترجمه حدیث: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: بهترين مؤمنان کسي است که استفاده از نعمت­هاي الهي، بخشش، غضب و خشنودي او براي خداوند باشد.

شرح حدیث: برترين و با فضیلت­ترين شخص از بعد ايماني در ميان مؤمنين کسي است که داراي چهار صفت باشد. ايمان داراي مراتب و درجاتي مي­باشد و در روايات آمده است که مانند نردبان ده پلّه دارد.
انسان در امور مادي، هم چيزهايي را اخذ مي­کند و هم مي­گيرد و هم عطا و بخشش مي­کند. البته اين داد و دهش­ها تنها امور مادي و پول نمي­باشد؛ بلکه خيلي گسترده است؛ امور معنوي، اعضا، جوارح، نيرو و ... تمامي براي خداوند باشد. از آن طرف هم خشم، عصبانيت و خشنودي او هم براي خداوند باشد، يعني هيچ هواي نفسي در اينها دخالت نداشته باشد.
چنين انساني در دنيا محور کارهايش خدا مي­شود و هيچ وقت براي امور دنيايي مال، مقام و... عصباني نمي­شود. اين دعواها، کشمکش­ها، درگيري­ها، اضطراب­ها، نگراني­ها و جدال­ها نشانۀ اين است که داراي نقص ايمان است. يک نکته مهم در باب نعمت­ها داريم که اگر خداوند نعمتي عطا نمود، انسان خوشحال شود براي اينکه خدا آن را به من عطا کرد و شکر نعمت کند؛ البته نه براي اينکه پول داده است؛ زيرا مالي که کنارش ياد و ذکر خداوند که مُنعِم حقيقي است نباشد، آن مال، وبال است و نه تنها نعمت نيست بلکه نقمت است.

[1]غررالحکم و درر الکلم، صفحه 90، حدیث شماره 1548

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group