منو سخنرانی مکتوب

روی عن رسول الله (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) قال:
شَعبَانُ شَهري رَحِمَ الله مَن اَعَانَنِي عَلَى شَهرِی.
روایتی از پیغمبراکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) منقول است که حضرت فرمودند: شعبان ماه من است، رحمت خدا بر کسی که من را بر این ماه کمک کند. کمک کردن به پیغمبر در این ماه یعنی چه ؟ در بین ماه‌های سال، سه ماه رمضان، شعبان و رجب، که پشت سرهم قرار گرفته‌اند، از نظر فضیلت‌ها خصوصیّت دارند و هر کدام از این‌ها از نظر اهل معرفت منازلی از منزلهای سلوک إلی‌الله است.
شاید مثل چنین روزی بود، در اوّل ماه رجب روایتی را عرض کردم که آن روایت هر سه ماه را از نظر انتساب بررسی فرموده بود. تعبیر این بود: ماه رجب ماه خداست، ماه شعبان ماه پیغمبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) است و ماه رمضان ماه امّت است و بندگان خدا نسبت به ماه شعبان و رجب از یک جهت با هم مشترک هستند. روایت از پیغمبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) بود که ماه رجب، ماه استغفار است، حتّی در روایتی حضرت فرمودند: این جمله را بسیار بگوئید: أستغفرالله و أسئله التوبۀ. در ماه شعبان هم باز می‌بینیم استغفار از اعمال است. البتّه سقف هم گذاشته‌اند و فرموده‌اند: در روز هفتاد بار استغفرالله و أسئله التوبۀ بگویید. که همین جمله هم در ماه رجب وارد شده است و هم در ماه شعبان. البتّه آن‌وقت این اضافه هم دارد. استغفار دیگری هم هست، استغفرالله الذی لا اله الا هو الحی القیوم الرحمن الرحیم و اتوب الیه، آنجا هم دارد . البتّه در همین روایتی که استغفار را توصیه می‌فرمایند، این نکته‌ را اضافه می‌کنند ‌که ضریب استغفار در ماه شعبان، هزار است. یعنی چه؟ یعنی هر یک استغفار در ماه شعبان برابر هزار تا است؛ یعنی اگر یک بار بگویی استغفرالله و اسئله التوبۀ، برایت هزار مرتبه نوشته می‌شود. در روایت دارد روزی هفتاد بار بگویید، لذا هفتاد هزار مرتبه در روز نوشته می‌شود. یعنی اگر کسی در هر روز از ماه شعبان هفتاد مرتبه بگوید: استغفرالله و اسئله التوبۀ مثل این است که در ماه‌های دیگر هفتاد هزار بار این استغفار را گفته باشد. به رقم و ضریب دقّت کنید! این‌ها همه گویای این مسأله است که شخص باید قابلیّت مهمانی‌ای که خدا برای امّت در ماه رمضان گرفته است را پیدا کند.

این جمله حضرت که ماه رمضان ماه امّت است یعنی چه؟ یعنی در آن ماه، خدا مهمانی کرده. «دعیتم الی ضیافۀ الله»، لذا دو ماه فرصت دارید که خودتان را برای این ماه تطهیر کنید. حمّام‌هایی که ما می‌رویم مدّتش مختصر است، امّا مدّت این حمّام معنوی دو ماه است. دو ماه خودت را شستشو کن تا قابلیّت پیدا کنی و سر سفره ضیافت الهی بنشینی. علّت این‌که استغفار در این دو ماه تاکید شده و در روایات ماه رجب و این ماه تأکید بر آن شده است و می‌گوید هفتاد مرتبه استغفار کن و خدا فرموده هر یک عدد را هزار تا استغفار محسوب می‌کنم، همین است.
در این روایت پیغمبراکرم فرمود(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم): «شَعبَانُ شَهري رَحِمَ الله مَن اَعَانَنِي عَلَى شَهرِی». ماه شعبان ماه من است، رحمت خدا بر آن کسی باد که من را در این شهر کمک کند. چگونه کمک کنیم؟ معلوم می شود به تعبیر ساده پیغمبراکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم)، در این ماه برای تطهیر و شستشوی من و تو آستین بالا می‌زنند. اینجا می‌خواهم تعبیری ‌کنم که ممکن است خیلی حزازت داشته باشد. پیغمبراکرم(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم) در این ماه برای اینکه آلودگی من و تو را پاک کنند مثل دلّاک می‌مانند. خدا رحمت کند کسی را که در این شستشویی که شما را می‌خواهم دهم کمک کند؛ یعنی استغفار و توبه کند. کمک کردن به من برای آنکه تمیز و پاکتان کنم که قابل شوید سر سفره میهمانی خدا در ماه رمضان بنشینید با توبه و استغفار است. «رَحِمَ الله مَن اَعَانَنِي عَلَى شَهرِی».
اینجا باید به دوستان دو تذکر بدهم: اوّل؛ چند ساعت بیشتر از ماه رجب باقی نمانده؛ خوشا به حال کسانی‌که از رجبیّون بودند و از این ماه بهره‌ها بردند. از این چند ساعت ماه رجب استفاده کنید.
دوم؛ از همین فرصت باقی مانده در این ماه استفاده کنید. همین چند ساعت هم برای بهره‌گیری از این ماه رجب و برکاتش برای ما فرصت است. امشب هم به حسب ظاهر شب اول ماه شعبان است، لذا مراقبت‌هایی که در ماه شعبان وارد شده است را انجام دهید.
المراقبات السنه – الاقبال ص683
چهارشنبه 31 خرداد 91 – 29 رجب 1433

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group