حكم گرفتن شيربها چيست؟

✍پدر و مادر دختر حق ندارند به عنوان شيربها چيزى را از داماد مطالبه نمايند. اگر بدون رضايت چيزى را از او بگيرند حرام است و غير مشروع. علاوه بر اينها اين نوع سخت گيری ها در ازدواج اصلا سزاوار جامعه اسلامی نيست.

? در برخى محيط ها، مرسوم است كه خانواده عروس، پولى را به عناوين مختلف (مانند شيربها) از داماد مى گيرند، حكم آن چيست؟

✍همه مراجع: اگر آن را به عنوان جعاله در مقابل عمل مباحى دريافت كنند (مانند اينكه پدر يا برادر دختر براى وساطت، پول مى گيرند تا رضايت او را كسب كنند و يا اينكه خود داماد، مبلغى را با رضايت كامل به آنان مى بخشد) در اين صورت دريافت آن حلال است. اما اگر داماد آن را با ميل و رضايت نمى دهد؛ بلكه براى اين است كه خانواده عروس مانع ازدواج آنان نشوند، در اين صورت دريافت آن حرام است.

? آيا شير بهايى كه داماد به خانواده عروس داده است، مى تواند بعد از عقد از آنان باز پس گيرد؟

✍همه مراجع: اگر با رضايت تمام بخشيده و عين مال هم هنوز باقى است و يا اينكه اصلاً با ميل و رضايت نداده، مى تواند از آنان پس بگيرد. اما اگر به عنوان جعاله داده نمى تواند.

? منابع : فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1497 ؛ امام، تحريرالوسيلة، ج 2، فصل فى المهر، م 9 ؛ صافى،هدايه العباد، ج2، فصل فى المهر 9 ؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 3، م 300 و 301 و دفتر: بهجت، نورى، مكارم، تبريزى، وحيد و خامنه اى.(احكام روابط زن و شوهر، پرسمان)

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group