منو

خانمی هستم که با یه نفر عقد موقت بودم و...

سوال: خانمی هستم که با یه نفر عقد موقت بودم و قبل از اینکه مدت تمام بشه بدون اینکه حکم را بدونم با کسی دیگه ازدواج کردم و الان متوجه حکم شدم آیا بر شوهر دوم حرام ابدی هستید یا نه ؟ با توجه به اینکه مدتی هست با هم ازدواج کردیم ؟ اگر حرام ابدی نیستیم همان عقد کفایت میکنه یا باید دوباره عقد را بخوانیم ؟

✍️پاسخ:

✍️آیت الله خامنه ای: در فرض سؤال اگر با مرد دوم نزديکى صورت گرفته، نسبت به شوهر دوم حرام ابد شده‌ايد و هرگز نمى‌توانيد با او ازدواج نماييد.

✍️آیت الله مکارم : هرگاه کسي بداند زني شوهر دارد و بداند ازدواج با زن شوهر دار جايز نيست و او را براي خود عقد کند، بايد از او جدا شود، بعداً هم چنانچه آن زن از شوهرش طلاق بگيرد، بنابر احتياط واجب نمي تواند با او ازدواج کند هر چند با او نزديکي نکرده باشد.

✍️آیت الله سیستانی: به احتياط واجب بر او حرام ابدى هستيد مى توانيد به فقيهى ديگر با رعایت الاعلم فالاعلم رجوع کنید ودر هر حال ان عقد بدون شک باطل است

✍️آیت الله وحید: در صورتی که بعد از عقد با دومی نزدیکی صورت گرفته باشد (یعنی همبستر شده اید) به شوهر دوم حرام ابدی شده اید و چنانچه مدت اولی هنوز تمام نشده تا عده وطی به شبهه از دومی تمام نشده نزدیکی با شوهر اول هم حرام است و بنابراحتیاط واجب سایر لذتها هم حرام است و عده وطی به شبهه مانند عده طلاق است.

✍️آیت الله فاضل: اگر با شوهر موقت نزدیکی کرده اید و دخول محقق شده است؛ و بعد از تمام شدن مدت و پیش از انکه عده ان تمام شود ازدواج کرده اید و عقد خوانده اید و مسأله را نمی دانستید؛ چنانچه با شوهر دوم نزدیکی کرده باشد و دخول با شوهر دوم محقق شده باشد برای همیشه بر شوهر دوم حرام شده اید و او برشما حرام شده است وباید ازهم جدا شوید و نمی توانید با هم ازدواج کنید. اما اگر نزدیکی نکرده باشید و تنها عقد خوانده باشد؛ عقد شما باطل است لیکن حرام ابدی نشده اید و صبر کنید و بعد از تمام شدن عده دوباره با هم عقد بخوانید ازدواج شما صحیح می شود.

---------

استفتا از سایت مراجع عظام

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد