منو بهداشت و سلامت

تاثیر رژیم‌غذایی پرچرب مادران باردار بر مغز جنین

تاثیر رژیم‌غذایی پرچرب مادران باردار بر مغز جنین

 نتایج یک بررسی آزمایشگاهی نشان می‌دهد رژیم غذایی پرچرب در دوران بارداری می‌تواند رشد مغزی جنین را تغییر دهد.

 به نقل از ایسنا ؛ گروهی از پزشکان دانشکده پزشکی دانشگاه ییل در آمریکا در بررسی‌هایی که روی مغز موش‌ها انجام دادند، دریافتند که رژیم غذایی پرچرب موش‌های مادر ساختار مغزی بچه‌موش‌ها را تغییر داده و احتمال ابتلا به چاقی را در این بچه‌موش‌ها پس از بالغ‌ شدن تشدید می‌کند.

این گروه پزشکی بر اساس مشاهدات خود بیان کردند: این نوع رژیم غذایی در دوران بارداری می‌تواند بر افزایش چاقی شکمی کودک از طریق تغییر در مولکول وراثتی DNA تاثیر بگذارد.

مطالعه روی موش‌ها نشان می‌دهد موش‌های ماده‌ای که در دوران بارداری از رژیم غذایی پرچرب مصرف می‌کنند، بچه‌هایی با هیپوتالاموس تغییر یافته به دنیا می‌آورند. غده هیپوتالاموس بخشی از مغز است که در تنظیم متابولیسم بدن نقش دارد. این بچه‌موش‌ها بیشتر با خطر احتمالی ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 در مقایسه با بچه‌موش‌هایی بودند که مادران آنها حین بارداری رژیم غذایی معمولی داشتند.

«تاماس هوروات»، یکی از محققان این مطالعه گفت: معتقد هستیم اینها فرآیندهای زیست‌شناختی اساسی هستند که بر انسان‌ها نیز تاثیر می‌گذارند و در چگونگی ابتلای آنان به اضافه وزن موثرند.

هور وات همچنین افزود: لازم است در این زمینه بررسی‌های بیشتری روی حیوانات و انسان‌ها انجام شود اما روشن است رژیم غذایی سالم در طول بارداری از انتقال اضافه وزن والدین به کودکان جلوگیری می‌کند.اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group