منو بهداشت و سلامت

رژیم لاغری سنتی می‌خواهید یا آمریکایی

رژیم لاغری سنتی می‌خواهید یا آمریکایی

این روزها به لطف زندگی ماشینی و کم تحرکی و در عین حال مد روز بازار کار متخصصان تغذیه و رژیم درمانی گرم گرم است. بازاری که گاه هزینه‌های مانند عوارض سوء بر سلامت و نسخه‌های گرانقیمت اما بی‌فایده را به افراد تحمیل می‌کند که جبران شدنی نیست.

 به نقل از فارس ؛ وارد مطب که می‌شوی چشمت سیاهی می‌رود و با این سی چهل نفری که چشم به در اتاق پزشک دوخته‌اند چند ساعتی را اینجا مهمانی.

ویزیت 30 هزار تومانی پزشک را که می‌پردازی کار تازه آغاز می‌شود. گوشه‌ای از مطب دستگاهی گذاشته‌اند که باید دوباره 30 هزار تومان بدهی برای اندازه گیری چربی و حجم عضلات بدن!

می‌گویی من فقط 4 کیلو اضافه وزن دارم و نیازی به این کار نیست. در جواب مسئول دستگاه می‌گوید: میل خودتان است ولی مطمئن باشید دکتر شما را بر می گرداند.

4 ساعت پس از انتظار

وارد اتاق می‌شوی. اینجا شبیه همه جا هست جز مطب پزشک. برگه‌های از پیش نوشته شده رژیم در دو مدل، برای افراد چاق که می‌خواهند لاغر شوند و آنهایی که تمایل به فربه شدن دارند.

دکتر سه نفر، سه نفر بیماران را صدا می‌کند. به ردیف می‌ایستیم.

دستیار نسخه‌های از پیش نوشته دکتر را که لیست بلند بالایی از مکمل‌هاست را به دستت می‌دهد و یک رژیم ثابت غذایی.

تنها سوال دکتر این است« چند کیلو می‌خواهی کم کنی؟ مدل آمریکایی یا مدل سنتی ایرانی؟ چرا تست دستگاه اندازه گیری عضلات را ندادی برو انجام بده بیا.

چشمم به لیست قرص‌های ویتامین خارجی و آهن می‌افتد. برگه آزمایشی که تازه انجام دادم را به دکتر نشان می‌دهم که نشان می‌دهد کم خونی ندارم و دکتر این یک قلم را خط می‌زند.

تمام این داروهای مکمل باید از داروخانه‌ای که پزشک معرفی می‌کند تهیه شود. نسخه‌ای که حدوداً سیصد چهارصد هزار تومان آب می‌خورد و از تهیه‌اش منصرف می‌شوی.

اما این تمام ماجرا نیست. کافی است تا اراده کنید رژیم بگیرید. دوستان‌،آشنایان و حتی عطاری‌ها انواع و اقسام رژیم‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنند. رژیم 15 روزه کانادایی،‌رژیم آب‌،رژیم دمنوش گیاهی و قرص سرکه سیب و رژیم پروتئین و ده‌ها نوع رژیم جور واجور که معلوم نیست هر کدامشان چقدر پایه و اساس علمی دارد و به سلامت بدن ضربه می‌زند.

شبکه‌های ماهواره‌ای هم در این بین مدام در بوق و کرنا داروهایی را برای داشتن تناسب اندام و لاغری تبلیغ می‌کنند که مصرف کنندگان این داروها راجع به اثر آن چیز دیگری می‌گویند.

آناهیتا- ح 23 سال دارد و مدام دغدغه لاغر شدن و لاغر ماندن را دارد.

به داروهای لاغری ماهواره‌ای اعتماد نکنید

او می‌گوید: در بین هم سن و سالها باید مراقب باشم تا دچار اضافه وزن نشوم. ولی از طرفی هم حوصله رژیم‌های طولانی و طاقت فرسای لاغری را ندارم. یک بار طی 10 روز با خوردن قرص متفورین که مدام در شبکه‌های ماهواره تبلیغ می‌شود سه کیلو وزن کم کردم ولی بعد از قطع آن اشتهایم چند برابر شد و مانند افراد معتاد دائم دست و پایم می لرزید و وزنم سریع به حالت اول بازگشت. اکتفا به تبلیغات ماهواره اشتباه است.

مریم- د 35 ساله نیز دیگر از رژیم گرفتن ناامید شده است چون نه تنها لاغر نشده بلکه طراوت پوست و موهای سرش را از دست داده است.

وزنم کم شد موهایم ریزش پیدا کرد

وی می‌گوید: سالی 12 ماه در حال رژیم گرفتن هستم چون استعداد چاقی در خانواده داریم. رژیم های غذایی مختلفی را تجربه کردم از طب سوزنی همراه با رژیم پروتئین گرفته تا رژیم گیاهخواری. اما همین رژیم ها سبب شد تا ریزش مو بگیرم.

این ادامه می‌دهد: بااین نوع رژیم‌ها ماهانه 10 کیلوگرم وزن کم می‌کردم و در عرض دو ماهه از 98 کیلو به 78 کیلوگرم رسیدم اما ریزش مویم آغاز شد و پوستم حالت چروکیده به خود گرفت.

رژیم گرفتن فقط مختص خانم‌ها نیستند. بسیاری از مردان نیز این روزها به هر دلیل مایل به داشتن یک رژیم غذایی مناسب هستند اما اینکه چقدر آدرس درست می‌گیرند خود جای بحث دارد.

حسین - ب 30 کیلو اضافه وزن دارد تا حدی ‌که پزشک متخصص قلب و عروق ورزش و رژیم را به او توصیه کرده است.

وی می‌گوید: من به جز آب و مقداری میوه در روز چیزی نمی‌خوردم و سه ماه به این رژیم ادامه دادم و 15 کیلو وزن کم کردم. اما بعد از این مدت به شدت با مشکل گوارشی و معده درد مواجه شدم به طوری چند روز در بیمارستان بستری شدم.

افت قند خون با رژیم غذایی غیر اصولی

آقای قدمی فرد دیگری است که برای کنترل چربی خون در دوره سالمندی مایل است تا همیشه وزن خود را کنترل کند.

او می‌گوید: من یک بار بدون آنکه به متخصص رژیم درمانی مراجعه کنم فقط با مراجعه به یک عطاری بااستفاده از یک سری دمنوش و قرص سرکه سیب رژیم غذایی را آغاز کردم اما مشکل این نوع رژیم غذایی این بود که دچار ضعف شدید‌،بی‌حالی و سردردهای مداوم روبه رو شدم تا حدی‌که به متخصص تغذیه مراجعه کردم و با انجام یک سری آزمایش مشخص شد که با افت شدید قند خون مواجه شده‌ام.

وی بر این نکته تأکید می‌کند که رژیم غذایی اصولی آن است که همه نیاز بدن را تأمین کند و با ورزش همراه باشد.

برلیانت بزرگمهر، متخصص تغذیه در پاسخ به اینکه افراد چگونه می‌توانند رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن و بدون عوارض داشته باشند، می‌گوید: امروزه ثابت شده اغلب افزایش وزن و چاقی‌ها به دلیل بدخوری و مصرف مواد پرکالری و بی‌فایده مانند انواع شیرینی‌‌ها، چربی‌ها و مواد سرخ‌کردنی است.

وی می‌افزاید: در حالی که فرد می‌تواند برای کاهش وزن از تمام 5 گروه غذایی نان و غلات، شیر و لبنیات، گوشت، تخم‌مرغ و حبوبات به همراه مغز‌دانه‌ها، سبزی و میوه‌ها استفاده کنند اما نسبت‌های متفاوتی برای کاهش وزن در رژیم غذایی برای این افراد تجویز می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تأکید بر اینکه هنگام تجویز رژیم غذایی مصرف گوشت قرمز باید کاهش یابد افزود: ما به افراد توصیه می‌کنیم هفته‌ای دوباره ماهی را در وعده‌های غذایی خود گنجانده و مخلوط غلات و حبوبات نیز در کنار آن مصرف شود تا تمام نیازهای بدن را تأمین کند.

مصرف قرص مکمل به همه برای رژیم گرفتن توصیه نمی‌شود

وی در پاسخ به اینکه آیا مصرف قرص‌های مکمل در هنگام رژیم به افراد توصیه می‌شود، خاطر نشان می‌کند: این امر برای همه ضروری نیست مگر افرادی که اختلالات جذب دارند یا افرادی که به دلیل سن بالا آنزیم گوارش خون در بدن آنها ترشح نمی‌شود همچنین افرادی که دچار کمبودهای تغذیه‌ای مانند فقر آهن یا کمبود کلسیم دارند نیز زیر نظر متخصص تغذیه و پس از انجام آزمایش‌های مختلف باید به نسبت متفاوت از مکمل‌ها مصرف کنند.

ریزش مو،افسردگی و چروک شدن پوست حاصل رژیم‌های غذایی خودسرانه

زهرا عبداللهی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزرات بهداشت در مورد رعایت اصول تغذیه‌ای در رژیم‌های غذایی می‌گوید: این روزها رژیم گرفتن مد شده است و برخی از افراد به جای توجه به سلامت بدن برای داشتن ظاهری متناسب رژیم های سنگین و خودسرانه می گیرند. اتخاذ رژیم‌های نادرست غذایی نتیجه‌ای جز بازگشت وزن به حالت اول و بروز بیماری ندارد.

مفهوم رژیم گرفتن، نخوردن نیست

وی درباره تأثیر رژیم غذایی در کاهش وزن گفت: مفهوم رژیم گرفتن کم خوردن یا نخوردن نیست، بلکه صحیح خوردن است و حتی ممکن است فرد در زمان رژیم گرفتن بیشتر از قبل غذا بخورد ولی لاغر شود، زیرا امروزه ثابت شده چاقی به دلیل بدخوری و مصرف مواد پرکالری است. در کنار رژیم باید روزانه ورزش های مختلفی از جمله پیاده روی، شنا یا کوهنوردی را در برنامه روزانه قرار داد تا نتیجه بهتری گرفت.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت تصریح می‌کند: در صورت رعایت نشدن زنجیره غذایی برای لاغر شدن عوارضی مانند ریزش مو، ناراحتی گوارشی، معده‌درد، کم‌خونی، افتادگی پوست و بی‌حالی گریبانگیر افراد می‌شود.

تازه از بیمارستان مرخص شده، اما نه می‌تواند بی‌خیال خوردن شود نه حال رژیم گرفتن دارد. دکتر توصیه کرده برای آنکه دستگاه گوارش به حالت عادی بازگردد سه ماهی باید در خوردن رعایت کند. اما مگر می‌شود از پیتزا فروشی رد شد و پیتزای مخصوص سفارش نداد. با خود می‌گوید ۲۰ کیلو اضافه وزن که چیزی نیست دوباره رژیم می‌گیرم.اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group