منو بهداشت و سلامت

غذای نوزادان از یک روزگی تا دوسالگی

شیر مادر، بهترین نوع تغذیه برای نوزادان است و تمام متخصصان اطفال هم توصیه می‌کنند که برای حفظ سلامت بچه‌ها، حتما آنها را با شیر مادر تغذیه کنید.

دکتر اکبر کوشانفر، متخصص اطفال، درباره تغذیه نوزادان با شیر مادر به «سلامانه» گفت: «بعد از زایمان، شیر در بدن مادران به‌مقدار کافی برای تغذیه شیرخواران آنها ترشح می‌شود. این مقدار شیر می‌تواند به‌تنهایی برای رشد شیرخواران تا رسیدن آنها به 6 ماهگی، کافی باشد.»

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد که از 6 ماهگی به بعد، تغذیه با غذای تکمیلی برای شیرخواران شروع می‌شود و به‌تدریج، میزان ترشح شیر در بدن مادران هم پایین می‌آید.

وقتی از دکتر کوشانفر پرسیدیم که بچه‌ها در سال اول و دوم زندگی و بعد از شروع به خوردن غذاهای کمکی، به تغذیه با چه مقدار از شیر مادر نیاز دارند؟ پاسخ داد: « معمولا شیرخواران در انتهای یک سالگی به تغذیه با حدود 30 درصد شیر مادر خود نیاز دارند و این نیاز در سال دوم زندگی هم به حدود 20 تا 30 درصد می‌رسد.»

یعنی نیازی نیست که بچه‌ها از روز اول تولد تا پایان 2 سالگی، به یک اندازه از شیر مادر خود تغذیه کنند. وی افزود: «معمولا تمام مادرانی که تغذیه خوبی داشته باشند و از نظر روحی هم آمادگی شیر دادن به شیرخوار خود را داشته باشند، شیر کافی برای نوزاد خود خواهند داشت.»

این متخصص اطفال درنهایت خاطرنشان کرد که شیر مادران در روزهای ابتدایی پس از زایمان، کم خواهد بود. به‌همین دلیل هم آنها باید سینه خود را به‌مدت کافی در اختیار شیرخوار خود بگذارند تا او با مکیدن، باعث افزایش ترشح شیر بشود.اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group