منو سخنرانی مکتوب

ENGLISH TABARAK

منو بهداشت و سلامت

رُوِيَ عَنِ الصَّادقِ عليه السّلام قال:
مَنْ عَمِلَ عَمَلًا مِنْ أَعْمَالِ الْخَيْرِ فَلْيَدُمْ عَلَيْهِ سَنَةً وَ لَا يَقْطَعْهُ دُونَهَا.[1]
ترجمه حدیث: از امام صادق(صلوات‏الله‏علیه) منقول است که فرمودند: اگر کسی عملی از اعمال خیر را انجام داد، یک‏سال بر آن کار مداومت کند و کمتر از یک‏سال آن را قطع نکند.
شرح حدیث: کارهایی که از نظر شارع مقدّس عمل خیر محسوب می­شود، دارای اقسامی است. گاهی از عبادات است، گاهی از اعمال قُربی است و... حضرت فرمودند: «مَنْ عَمِلَ عَمَلًا مِنْ أَعْمَالِ الْخَيْرِ فَلْيَدُمْ عَلَيْهِ سَنَةً وَ لَا يَقْطَعْهُ دُونَهَا». اگر کسی عمل خیری از اعمال خیر را انجام داد، این عمل را از نظر زمانی تا یک‏سال ادامه دهد. حضرت مقطع زمانی هم تعیین کرده‏اند و با تأکید هم فرموده‏اند که کم‏تر از یک‏سال این عمل را قطع نکنید؛ هنوز یک‏سال نشده، وسط سال قطعش نکنید.
فرض کنید شما برخی از اعمال عبادی قربی را شروع کردید، مثلاً شروع کردید به نافله خواندن؛ نافله عمل خیر است و غیر از واجبات است. یا فرض کنید شروع کردید به قرآن خواندن یا یک سنخ کارهایی را که چه بسا شکلش عبادت نیست ولی عمل، عمل خیر است، مثل انفاق کردن، صدقه دادن. وقتی شروع به این کارها کردید، آن را تا یک سال ادامه دهید و کم‏تر از آن قطعش نکنید.
یک جهتش این است که اگر انسان یک کار خیر را یک‏سال ادامه دهد، ملکه‏اش می­شود و دیگر دست از این کار بر نمی­دارد. چون دیگر برایش فشار ندارد. حتّی به جایی می­رسد که اگر این عمل خیر را انجام ندهد، ناراحت می­شود و گویی گم کرده­ای دارد! پس ببینید که این استمرار و مداومت یک‏ساله چه‏قدر سازنده است!
جهت دیگرش هم این است که ما روایت دیگری از امام صادق(علیه‏السلام) داریم که در آن روایت به این نکته اشاره شده که اگر انسان کار خیری را یک‏سال انجام داد، عمل او مصادف با لیلة القدر می‏شود.[2] چون در بین این سالی که او دارد بر این عمل مداومت می­کند، بالاخره یک شب، شب قدر است. وقتی مصادف با لیلة القدر شد، چه چیزها که نصیبش نمی‏شود!
بنابر این، هنگامی که کار خیری را آغاز کردی، آن را یک‏سال ادامه بده، و تا هنوز یک‏سال نشده قطعش نکن! و این را بدان که بهترین چیز برای اینکه انسان خودش را بسازد، همین است. ما متأسفانه در یک مقطع زمانی شروع می‏کنیم به انجام دادن کار خیر؛ امّا وقتی این مقطع گذشت، آن را رها می­کنیم. وقتی این عمل خیر را رها کردی، تو هم رها می­شوی و ـ‏نعوذ‏بالله‏ـ می­روی در دامن شیطان![3]

[1]. مستدرک الوسائل، جلد1، صفحه 130.
[2]. اصول کافی؛ جلد2، صفحه 82؛ رُوِيَ عَنِ الصَّادقِ عليه السّلام قال: إِذَا كَانَ الرَّجُلُ عَلَى عَمَلٍ فَلْيَدُمْ عَلَيْهِ سَنَةً ثُمَّ يَتَحَوَّلُ عَنْهُ إِنْ شَاءَ إِلَى غَيْرِهِ وَ ذَلِكَ أَنَّ لَيْلَةَ الْقَدْرِ يَكُونُ فِيهَا فِي عَامِهِ ذَلِكَ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ يَكُون. ترجمه: هر گاه فردی عملى انجام مي­دهد، تا يك‏سال ادامه دهد، سپس اگر خواهد به عمل ديگرى منتقل شود، زيرا شب قدرى كه آنچه خدا مي­خواهد (از خيرات و بركات) در آن است، در يك سال مي­باشد.
[3]. یکشنبه 21 شهریور1389 – 3 شوال1431. مسجد جامع بازار تهران

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group