منو سخنرانی مکتوب

ENGLISH TABARAK

منو بهداشت و سلامت

روي عن ابي الحسن الرضا عليه السلام قَالَ:
«أَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى نَبِيٍّ مِنَ الْأَنْبِيَاءِ إِذَا أُطِعْتُ رَضِيتُ وَ إِذَا رَضِيتُ بَارَكْتُ وَ لَيْسَ لِبَرَكَتِي نِهَايَةٌ»
در روايتی از امام هشتم «صلوات ‏الله ‏عليه» منقول است كه حضرت فرمودند:
«أَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى نَبِيٍّ مِنَ الْأَنْبِيَاءِ»، خداوند عزّوجلّ به سوي يكي از پيامبرانش وحي فرستاد که: «إِذَا أُطِعْتُ رَضِيتُ»، آن‏گاه كه اطاعت شوم و بنده فرمان من را عمل كند، خوشنود مي‏شوم از اينكه او به فرمان من عمل كرد.
«وَ إِذَا رَضِيتُ بَارَكْتُ»، وقتي خوشنود شدم، برکت می‏دهم. بركت در اينجا به معناي «مداومت در اعطاء همراه با ميمنت است»؛ يعني پياپي نعمت‏هايم را همراه با ميمنت به سوی او مي‏فرستم، تا در خوشي مصرف كند نه در ناخوشي.
«وَ لَيْسَ لِبَرَكَتِي نِهَايَةٌ»، اين را هم بدانيد كه اين پياپي فرستادن نعمت‏ها، سقف ندارد. لذا براي ازدياد نعمت، ‌آن هم نعمتي كه همراه با ميمنت است و در خوشي مصرف می‏شود، يك راه‏كار اين است که انسان از خدا اطاعت كند.
کسانی‏كه ادّعای ایمان مي‏كنند امّا در اطاعت کاهل‏اند، بدانند: در روايات متعددّی داريم که معصيت گره به كار می‏اندازد امّا اطاعت، ازدياد نعمت و مداومت در نِعَم الهيّه، همراه با ميمنت و خوشی می‏آورد.
نکته دیگر این‏که: از خدا نعمت نخواه! بلکه از خدا نعمتی بخواه که خیرت در آن هست. بگو: خدایا! روزی‏ای به من عنایت کن خیر و صلاح من در آن باشد و به کارم بیاید. چون ممكن است كنارش درد بيايد یا‌ در کنارش چاهي كنده شده باشد که همه را بريزي درونش و هیچ بهره‏ای از آن نبری. لذا عاقل از خدا نعمتي مي‏خواهد كه همراه با ميمنت باشد و در خوشي مصرف شود. اگر چنين نعمتي مي‏خواهي، از خدا اطاعت كن!
كافي ج2ص275-بحارالانوارج73ص341-وسائل الشيعه ج15ص307
چهارشنبه 28 مهر 89 – 12 ذي القعده 1431

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group