منو سخنرانی مکتوب

ENGLISH TABARAK

منو بهداشت و سلامت

روي عن أَمِيرالْمُؤْمِنِين عليه السلام قال:
«أَحْسِنُوا صُحْبَةَ النِّعَمِ قَبْلَ فِرَاقِهَا فَإِنَّهَا تَزُولُ وَ تَشْهَدُ عَلَى صَاحِبِهَا بِمَا عَمِلَ فِيهَا.»
در روايتی از اميرالمؤمنين «صلوات‌‌الله‌‌عليه» منقول است كه حضرت فرمودند:
«أَحْسِنُوا صُحْبَةَ النِّعَمِ قَبْلَ فِرَاقِهَا». از نعمت‌‌هاي الهي قبل از آن‌‌كه از شما جدا شوند، به خوبی بهره‌‌برداري كنيد. مصاحبت به معناي بهره‌‌برداري از نِعَم است. چرا؟ «فَإِنَّهَا تَزُولُ وَ تَشْهَدُ عَلَى صَاحِبِهَا بِمَا عَمِلَ فِيهَا»، چون زائل مي‌‌شوند و از شما جدا مي‌‌شوند و در قیامت گواهي مي‌‌دهند که صاحبشان با آن‌‌ها چه کرده است.
نعم الهيّه دوگونه‌‌اند:
1- نعمت‌‌هاي متّصله به معنای ‌چسبيده، مثل: اعضا، جوارح و قوا. دست و پا و گوش و چشم، همه نعمت خدا هستند. قرآن راجع به گواهي دادن نعم متّصله به صراحت مي‌‌فرماید: «يَوْمَ تَشْهَدُ عَلَيْهِمْ أَلْسِنَتُهُمْ وَ أَيْديهِمْ وَ أَرْجُلُهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ»(نور،24)، قيامت روزي است كه زبان‌‌ها، دست‌‌ها و پاها، به آنچه صاحب‌‌شان با آن‌‌ها انجام است، گواهي مي‌‌دهند. حضرت می‌‌فرمایند: تا زنده هستی و نعمت‌‌ها در اختيار تو است، ‌از آن‌‌ها به خوبی بهره‌‌برداري كن و بدان روزی مي‌‌آيد که این‌‌ها گواهي مي‌‌دهد که چگونه از آن‌‌ها استفاده کرده‌‌ای.
2- نعمت‌‌هاي منفصله به معنای نچسبيده که عبارتند از: تمام امور دنیویّه‌‌ای که انسان در اختيارش است، مثل: ‌پول، خانه،‌ ماشين و.... خيال نكني این‌‌ها را در هر راهی که خرج کردی تمام می‌‌شود و می‌‌رود! همه روز قيامت مي‌‌آيند و گواهی می‌‌دهند چطور از آن‌‌ها استفاده كردي. آيا مشروع بود يا نامشروع.
چه نعمتهاي متّصله و چه نعمتهاي منفصله. وقتي از صاحبش جدا شوند، همه در قیامت گواهي مي‌‌دهند. می‌‌خواهی زبانت شهادت ندهد،‌ امّا زبانت ديگر در اختيار تو نيست؛ مي‌‌گويد: ‌دروغ گفت،‌ غيبت كرد، ‌تهمت زد و.... همه اين‌‌ها. حتّي در روایات داریم زمينی که در ارتباط با تو بوده هم گواهی می‌‌دهد که بر روی من ثواب کرده یا «نعوذبالله»! معصیتی مرتکب شده. پس، از نعمت‌‌هاي الهي قبل از آن‌‌كه از شما جدا شوند، به خوبی بهره‌‌برداري كنيد.
بحارالانوار ج 71 ص51-وسائل الشيعه ج16 ص328 مستدرك ج16ص273
چهارشنبه 5 آبان 89 – 19 ذي القعده 1431

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group