منو سخنرانی مکتوب

ENGLISH TABARAK

منو بهداشت و سلامت

رُوِيِ عَن الحَسَنِ بنِ مَحبُوبِ عَنِ الصادِقِ عَلَيهِ السَلام ُقالَ:
قُلتُ لاَبي عَبدِاللهِ عَلَيهِ السَّلامُ:
يَكُونُ المُؤمِنُ بَخيلاً ؟ قالَ: نَعَم. قُلتُ فَيَكُونُ جَبَاناً؟ قالَ نَعَم. قُلتُ فَيَكُونُ كَذّاباً؟ قالَ لا وَ لا خائِناً ثُمَّ قالَ:
يُجبَلُ المُؤمِنُ عَلي كُلِّ طَبيعَةٍ اِلاَّ الخِيانَةَ وَ الكَذِبَ[1]

ترجمه حدیث: حسن بن محبوب از حضرت امام صادق علیه السلام نقل می­کند که به حضرت عرض کردم: آيا انسان مؤمن بخيل مي­شود؟ حضرت فرمودند: آري. عرض كردم: ترسو هم مي­شود؟ حضرت فرمودند: آري. عرض كردم: مؤمن دروغ مي­گويد؟ حضرت فرمودند: مؤمن دروغ نمي­گويد و خيانت در امانت نمي­كند. سپس حضرت ادامه دادند: مؤمن ممكن است هر رذيله و صفت بدي پيدا كند مگر خيانت و دروغ.

شرح حدیث: بخل به اين معنا: نعمتي را كه خداوند در اختيار انسان قرار داده است در راهي كه او مي­پسندد، امساك نموده و مصرف نكند، هرنعمتي كه باشد فرق نمي كند. غير از بخل داشتن و ترسو بودن، انسان مؤمن ممكن است رذايل و صفات بد اخلاقي مانند حرص، غرور، تكبّر و... را در خودش ملكه نموده و باعث تضعيف ايمانش شود، ولي دروغ گفتن و خيانت، هيچ گاه در مؤمن به صورت ملكه در نمي­آيد؛ يعني حالتي پيدا كند كه به راحتي دروغ بگويد و خيانت كند. ممكن است مؤمن خداي نكرده دروغ بگويد و يا خيانت كند، ولي اين عمل به راحتي از او سرنمي­زند. در نتيجه دروغ و خيانت با ايمان همسو نبوده و با او جمع نمي­شود.

[1]بحارالانوار، جلد 72 ، صفحه 172

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group