منو سخنرانی مکتوب

ENGLISH TABARAK

منو بهداشت و سلامت

قالَ عَلِيٌّ اَميرَالمُؤمِنينَ عَلَيهِ السَّلامُ:
طُوبي لِمَن ذَكَرَ المَعادَ وَ عَمِلَ لِلحِسابِ وَ قَنِعَ بِالكَفافِ وَ رَضِيَ عَنِ اللهِ[1]

ترجمه حدیث: حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند:
خوشا به حال كسي كه هميشه به ياد آخرت و معاد باشد و كار و تلاشي كه انجام مي­دهد براي روز حساب باشد، و قناعت و بسنده كند به آن­چه خداوند روزي او كرده است و از خداوند متعال راضي باشد.

شرح حدیث: حضرت علی علیه السلام مي فرمايد: خوشا به حال انساني كه اين چهار چيز در او باشد. اوّل: آخرت و معاد را فراموش نكند. ازجمله ايشان معلوم مي­شود يكي از امور بسيار مهمّي كه باعث لغزش و هلاكت انسان مي­شود، همانا فراموش كردن مرگ و قيامت و... مي­باشد.
دوّم: در قيامت مواقف متعددّي مي­باشد ولي حضرت علیه السلام موقف حساب را ذكر مي­فرمايد. این کار و تلاشی که می­کنی،چون می­دانی حساب از تو می­خواهند پس باید مراقبت کنی؛ هم در چگونگی وکیفیّت عمل و هم در مقدار و كمّيت آن براي پس دادن حساب.
سوّم: حضرت كفاف را مي­فرمايد؛ يعني به همان مقدار كه گذران زندگي انسان است و محتاج به ديگران نباشد و خداوند روزي او كرده است قانع باشد. او زياده خواهي ندارد، زيرا مي­داند آخرت در پيش روي اوست و آن­چه به دست آورده، زيادي است مي گذارد و مي­رود و حساب آن هم از او كشيده مي­شود.
چهارم: رضايت انسان ازخداوند در تمامي اوقات، احوال و مكان كه شكر و سپاس گزاري او را به دنبال دارد. زيرا حوادث و بلاها و... كه انسان به آن­ها مبتلا مي­شود، آزمايش و امتحان الهي بوده، يا به خاطر گناه، اشتباه، خطا و لغزش و در حقيقت عكس العمل اعمال خود اوست. او بداند كه هميشه نظر و در ِ رحمت، نعمت و مغفرت الهي به روي بندگان باز است و انسان با توبه و اصلاح اعمال و جبرانِ گذشته در حد توان مي­تواند از رحمت و مغفرت خداوند بهره­مند شده و نه تنها شامل بخشش الهي شود، بلكه خداوند كريم به فضل خود آن بدي­ها را هم تبديل به خوبي­ها و نعمت مي­كند. اگراين چهار چيز در انسان درست باشد، دنيا و آخرت او درست خواهد شد.

[1]نهج البلاغه، كلمات قصار 44، صفحه 477

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    +989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    Tabarak124000@gmail. Com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group