سوال: ترتیب در نماز به چه معناست و حکم آن چیست؟
✍️پاسخ:

معنا⬅️ «ترتیب» در لغت یعنی «هر چیزی را در رتبه و جای خود قرار دادن» و در نماز به معنای به جا آوردن هر یک از اجزای آن، در رتبه و محل خاص خود است.

حکم⬅️ نمازگزار باید کارهای نماز را به ترتیب انجام دهد و هر یک از اجزای آن را در جای خود به جا آورد. پس اگر از روی عمد و با اختیار این ترتیب را به هم بزند (برای مثال: سوره را پیش از حمد بخواند [1] یا سجده را پیش از رکوع به جا آورد) نمازش [2] باطل است. [3]

------------------------

?پی نوشت:
[1]. صافی: اگر سوره را پیش از حمد بخواند، احتیاط واجب آن است که بعد از حمد، سوره را دوباره بخواند و نماز را تمام کند و اعاده نماید، ولی اگر به همان سوره که پیش از حمد خوانده اکتفا کند یا جزئی را که رکن است، به غیر ترتیب به جا آورد و یا یک سجده را پیش ار رکوع به جا آورد، نماز باطل می شود.
[2]. بهجت: بنابر احتیاط واجب.
[3]. توضیح المسائل ده مرجع، م 1108؛ امام، تحریرالوسیله، ج 1، القول فی الترتیب، ص 328؛ امام و مکارم، العروه الوثقی مع تعلیقات، ج 1، الترتیب؛ خامنه ای: استفتا؛ سبحانی، توضیح المسائل، م 1064؛ سیستانی،‌ المسائل المنتخبه، ذیل م 324 و منهاج الصالحین، ج 1، ذیل م 663؛ صافی،‌ هدایه العباد، ج 1، م 827.
>>> برگرفته از کتاب «رساله مصور»، ج 2، ص 124.

اطلاعات تماس

 

روابط عمومی گروه :    0989101660080

 

سامانه پیام کوتاه :     30002644555555

 

آدرس : استان قم شهر قم گروه پژوهشی تبارک

 

پست الکترونیک :    shiaquest@gmail.com

 

جستجو در سایت

درباره گروه تبارک

گروه تحقیقی تبارک با درک اهميت اطلاع رسـاني در فضاي وب در سال 88 اقدام به راه اندازي www.Tabarak.ir نموده است. اين پايگاه با داشتن بخشهای مختلف هزاران مطلب و مقاله ی علمي را در خود جاي داده که به لحاظ کمي و کيفي يکي از برترين پايگاه ها و دارا بودن بهترین مطالب محسوب مي گردد.ارائه محتوای کاربردی تبلیغ برای طلاب و مبلغان،ارائه مقالات متنوع کاربردی پاسخگویی به سئوالات و شبهات کاربران,دین شناسی،جهان شناسی،معاد شناسی، مهدویت و امام شناسی و دیگر مباحث اعتقادی،آشنایی با فرق و ادیان و فرقه های نو ظهور، آشنایی با احکام در موضوعات مختلف و خانواده و... از بخشهای مختلف این سایت است.اطلاعات موجود در این سایت بر اساس نياز جامعه و مخاطبين توسط محققين از منابع موثق تهيه و در اختيار كاربران قرار مى گيرد.

Template Design:Dima Group